تاریخ انتشار: 9/5/2017 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 116
آثار علوم کامپیوتر راه‌یافته به مرحله دوم کتاب سال دانشجویی

آثار علوم کامپیوتر راه‌یافته به مرحله دوم کتاب سال دانشجوییهیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی هفت عنوان کتاب در حوزه علوم کامپیوتر را شایسته بررسی در مرحله دوم دانست.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) بنابر اعلام دبیر‌خانه بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی، هیات داوران هفت عنوان کتاب در بخش کامپیوتر شامل «مفهوم ربط در بازیابی اطلاعات»، «اصول داده‌های بزرگ: مفاهیم، پیشران‌ها و تکنیک‌ها»، «مصورسازی تعاملی داده‌ها با D3»، «شبکه‌های دانش»،‌ «مفاهیم پایه‌ای پایگاه داده: به همراه 150 مثال کاربردی در MYSQL»، «اصول و مبانی علوم د‌اده‌ای با PYTHON» و «شبکه‌های پیچیده: نظریه‌ها و کاربردها» را در دومین مرحله بررسی می‌کند.  
 
«مفهوم ربط در بازیابی اطلاعات» 
کتاب «مفهوم ربط در بازیابی اطلاعات» نوشته مشترک نصرت ریاحی‌نیا، فروغ رحیمی، معصومه لطیفی و لیلی الله‌بخشیان از سوی انتشارات چاپار منتشر شده است.  
 
این کتاب با هدف ارائه مجموعه‌ای منسجم در موضوع ربط و پرداختن به تحولات مفهومی آن در ساليان اخير و در ادامه هم شرح پژوهش‌های موردی برای آشنايی مخاطبان با فرآيند عملی و ارزيابی مجموعه‌های مختلف اطلاعاتی نگاشته شده است که با مطالعه آن‌ها مخاطبان با روش‌شناسی پژوهش‌های مرتبط و نحوه مطالعه و بررسی ربط با توجه به متغيرهای متفاوت در برخي سامانه‌های اطلاعاتی آشنا می‌شوند. فصل نخست اين کتاب ترجمه مقاله‌ای مفصل از «بيرگر يورلند» و فصل دوم نیز نوشته‌ای تأليفی براساس پايه‌های مفهومی «ربط» است.

کتاب «مفهوم ربط در بازیابی اطلاعات» با شمارگان 500 نسخه در  در 152 صفحه، به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات چاپار منتشر شده است.«اصول داده‌های بزرگ: مفاهیم، پیشرانها و تکنیکها» 
کتاب «اصول داده‌های بزرگ: مفاهیم، پیشران‌ها و تکنیک‌ها» که به قلم توماس ارل، وجید ختاک و پاول بوهلر به رشته تحریر درآمده با ترجمه مشترک حسن رشیدی، اسماعیل زینالی و حامد حیدری از سوی انتشارات آتی‌‌نگر منتشر شده است.
 
این کتاب در دو بخش به مفاهیم پایه و اصول داده‌های بزرگ همچنین ذخیره و تحلیل داده‌های بزرگ اختصاص دارد.  
 
کتاب «اصول داده‌های بزرگ: مفاهیم، پیشران‌ها و تکنیک‌ها» با شمارگان 500 نسخه در 240 صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.

 

«مصورسازی تعاملی دادهها با D3» 
کتاب «مصورسازی تعاملی داده‌ها با D3» نوشته اسکات مورای به قلم صمد کرامت‌فر ترجمه و از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.

با گسترش روزافزون نقش وب در زندگی روزمره انسان‌ها،‌ به تبع فناوری‌های مورد استفاده در وب نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند؛ در این میان فناوری‌های تعاملی که امکان تعامل میان کاربر و سیستم را فراهم می‌کنند توجه دو چندانی به خود جلب کرده‌اند. D3 یک ابزار مبتنی بر زبان شناخته شده  Java Script است که امکان بارگذاری داده‌ها در صفحه وب و ایجاد مصور‌سازی از آن‌ را فراهم می‌کند. در واقع با استفاده از این ابزار مخاطب می‌تواند داده‌های غیر جذاب خود را با نمود‌های زیبا و تعاملی از‌ جمله نمودار‌ها و گراف‌ها برای انتشار در وب جایگزین کند.  
 
کتاب «مصورسازی تعاملی داده‌ها با D3» در 243 صفحه، به بهای 23 هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.


 
«شبکه‌های دانش» 
«شبکه‌های دانش» نوشته مشترک علی رضائیان و روح‌الله باقری از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.      
    
این کتاب با بررسی شبکه‌های دانش با تاکید بر صنعت خودروسازی تدوین شده است. اتومبیل‌ها، صنعت و تجارت، مدیریت، مدیریت دانش، سیستم‌های خبره‌( کامپیوتر)، نوآوری، شبکه‌های کسب‌و‌کار و تکنولوژی در این کتاب بررسی شده است.

کتاب «شبکه‌های دانش» با شمارگان 500 نسخه در 180 صفحه، به بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.

 

«مفاهیم پایه‌ای پایگاه داده»
کتاب «مفاهیم پایه‌ای پایگاه داده: به همراه 150 مثال کاربردی در MYSQL» نوشته مشترک منصوره جلال‌یزدی، فائقه فقیه‌موسوی از سوی انتشارات آتی‌نگر به بازار نشر تخصصی کامپیوتر عرضه شده است.

مولفان در این کتاب به موضوعات ‏‫مای‌اس.‌کیو.‌ال. (منبع الکترونیکی)،‌ پایگاه‌‌های اطلاعاتی ـ مدیریت، پایگاه‌‌های اطلاعاتی و‌ پایگاه‌‌های اطلاعاتی - طراحی پرداخته‌اند.

کتاب «مفاهیم پایه‌ای پایگاه داده: به همراه 150 مثال کاربردی در MYSQL» با شمارگان 500 نسخه در 275 صفحه، به بهای 21 هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.  «اصول و مبانی علوم دادهای با PYTHON» 
کتاب «اصول و مبانی علوم داده‌ای با PYTHON» نوشته مشترک آلبرتو بوشتی و لوکا ماسارون با ترجمه یعقوب فرجامی و محمدمعین فاضلی  به همت انتشارات آتی‌نگر به بازار نشر عرضه شده است.

«پیتون (زبان برنامه‌نویسی کامپیوتر)» و «زبان‌های نوشتاری (کامپیوتر)» از‌جمله مباحث این کتاب است.    

کتاب «اصول و مبانی علوم داده‌ای با PYTHON» با شمارگان 500 نسخه در 248 صفحه، به بهای 17 هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.

 

«شبکههای پیچیده: نظریهها و کاربردها» 
کتاب «شبکه‌های پیچیده: نظریه‌ها و کاربردها» نوشته مشترک ارنستو استرادا، رامین مولاناپور، مائده حاجی‌آقامحسنی، خبات عبدی و سجاد ملکی از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.
 
این کتاب شامل ترکيب نتايج نظريه گراف، فيزيک و تشخيص الگو به تحليل ساختار شبکه‌های پيچيده است. توسعه ابزارهای تئوری، تحليل ساختاری شبکه کاربردهای اين ابزارها، خصوصيات مجاورت، متريک و توپولوژيک تحليلی از قطعات و جهان قطعه محور در شبکه‌های پيچيده از‌ جمله مباحث این کتاب است.  
 
کتاب «شبکه‌های پیچیده: نظریه‌ها و کاربردها» باشمارگان 500 نسخه در 352 صفحه، به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر منتشر شده است.