تاریخ انتشار: 9/26/2017 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 123
راه‌یابی ۸ کتاب حقوقی به مرحله دوم داوری کتاب سال دانشجویی

راه‌یابی ۸ کتاب حقوقی به مرحله دوم داوری کتاب سال دانشجویی



براساس رای هیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی هشت عنوان کتاب حقوقی به مرحله دوم داوری راه یافتند.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)هیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی در مرحله دوم داوری هشت عنوان کتاب «حقوق بین‌الملل دریاها»، «روش‌های تحدید حدود فلات قاره: ابهامات و منازعات»، «فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا)»، «داعش در ترازوی حقوق بین‌الملل»، «حقوق مسئولیت بین‌المللی (قواعد عمومی)»، «حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران»، «حقوق اساسی کشورهای اسلامی» و  «مجازات» را ارزیابی می‌کنند.
 
«حقوق بین‌الملل دریاها» 
کتاب «حقوق بین‌الملل دریاها» تالیف یوشیفومی تاناکا با ترجمه آرمین طلعت را موسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهردانش منتشر کرده است.

 موضوعات كليدی و مهم نظام‌های حاكم حقوقی بر مناطق مختلف دريايی تا همكاری بين‌المللی برای حمايت از محيط زيست دريايی از مباحث اصلی این کتاب است. بخش نخست به حقوق حاكم بر مناطق تحت صلاحيت می‌پردازد و بخش دوم به حمايت از منافع جامعه بين‌المللی در دريا اشاره دارد؛ بنابراین همه موضوعات حقوق بين‌الملل درياها بررسی شده است.

کتاب «حقوق بین‌الملل دریاها»  با شمارگان یک‌هزار نسخه در 674 صفحه، به بهای 34 هزار تومان از سوی انتشارات موسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهردانش منتشر شده است.


 
«روش‌های تحدید حدود فلات قاره»      
کتاب «روش‌های تحدید حدود فلات قاره: ابهامات و منازعات» تالیف علیرضا کمالی ‌فرج‌الله‌زاده از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.

«تحدید حدود فلات قاره پیش از کنوانسیون 1982»، «‌ابهامات ناشی از مفهوم نوین فلات قاره توسعه  یافته» و «منازعات ناشی از مفهوم فلات قاره توسعه یافته» از مباحث اصلی این کتاب است.

در تشریح اهمیت فلات قاره‌ها می‌توان به مناطق تامین‌کننده انرژی در شکل سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز و منابع اترژی تجدید‌پذیری اشاره کرد. ‌  
 
کتاب «روش‌های تحدید حدود فلات قاره: ابهامات و منازعات» با شمارگان  500 نسخه در 296 صفحه، به بهای 21 هزار تومان از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.

 

«فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا)»
کتاب «فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) (شخصیت حقوقی، ساختار و عملکرد از منظر حقوق بین‌الملل)» تالیف حمیدرضا اکبرپور را انتشارات مجد منتشر کرده است.

نویسنده معتقد است که ضرورت شناخت فیفا به‌عنوان نهاد اداره‌کننده فوتبال،‌ روز به روز افزایش پیدا می‌‌کند. با گسترش فیفا، نفوذ این سازمان روز به روز افزون‌‌تر می‌شود؛ تا جایی که این ورزش را که از قدیم‌الایام به هنر تشبیه می‌شد را به هنر ـ صنعتی تبدیل کرده که پایه‌های قدرت این سازمان را بسیار گسترش داد. امروزه این سازمان با میلیون‌ها دلار درآمد‌زایی در بُعد اقتصادی و با برنامه اجتماعی و حقوق بشری در بُعد فرهنگی و انسانی،‌ قدرتی چند برابر پیدا کرده است.

کتاب «فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) (شخصیت حقوقی، ساختار و عملکرد از منظر حقوق بین‌الملل)» با شمارگان 500 نسخه در 210 صفحه به بهای 16 هزارتومان از سوی انتشارات  مجد منتشر شده است.


 
«داعش در ترازوی حقوق بین‌الملل»
کتاب «داعش در ترازوی حقوق بین‌الملل» تالیف آرمین طلعت و مینا شریف‌مرادی از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.    

نگاهی مختصر به گروه تروريستی داعش و اعمال و اقدامات آن مطابق با موازين حقوق بين‌الملل موضوع اصلی این کتاب است. نویسنده تاکید دارد که ظهور داعش و ارتکاب جناياتش لکه ننگی بر دامان بشريت نهاده است. اعمال وحشيانه و غيرانسانی داعش به حدی شنيع است که نمی‌‌توان هيچ لفظی که در خور اين همه قساوت باشد برای آن پيدا کرد. در اين کتاب سعی شده که ماهيت اين گروه تروريستی و اقداماتش و اقدامات جامعه جهانی در قبال چنين پديده‌ای توصيف و تشريح شود.

کتاب «داعش در ترازوی حقوق بین‌الملل» با شمارگان 300 نسخه در 312 صفحه، به بهای 22 هزار تومان از سوی انتشارات  خرسندی منتشر شده است.


 
«حقوق مسئولیت بین‌المللی» 
کتاب «حقوق مسئولیت بین‌المللی (قواعد عمومی)» تالیف جیمز کرافورد با ترجمه علیرضا ابراهیم‌گل، ‌سیامک کریمی،‌ حسن خسروشاهی و پریسا روشنفکر را انتشارات سنگلج به بازار نشر عرضه کرده است.

این کتاب در قالب مجموعه مطالعات کمبریج در حقوق بین‌‌الملل و تطبیقی منتشر شده و مجموعه‌‌ای از  ویژگی‌ متمایز آن، آثار دقیق و عالمانه در زمینه‌های حقوق بین‌الملل عمومی و خصوصی و حقوق تطبیقی است. در این کتاب، کرافورد شرح مفصلی از حقوق عام مسئولیت بین‌المللی و جایگاه مسئولیت دولت در این چارچوب ارائه می‌‌کند.   
 
کتاب «حقوق مسئولیت بین‌المللی (قواعد عمومی)» با شمارگان 350  نسخه در 964 صفحه، به بهای 80 هزار تومان از سوی انتشارات سنگج منتشر شده است.



«حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران»
کتاب «حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران» تالیف علی غلامی و امیرحسین اصل‌زعیم به همت انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است.

نویسندگان در این کتاب به دنبال بررسی حقوق جوانان در جمهوری اسلامی هستند و معتقدند که حقوق جوانان ناظر بر مجموعه‌ای از رویکرد‌هاست که به دنبال شناسایی و ارتقاء امتیازات و جایگاه جوانان است و با موانعی همچون عدم اعتماد به نفس به جوانان، ترجیح یک جانبه بزرگسالان بر جوانان و تبعیض نسلی مقابله می‌کند. به طور کلی حقوق جوانان در دو سطح ملی و بین‌المللی مطرح است.   

کتاب «حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 374 صفحه، به بهای هشت هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است.


 
«حقوق اساسی کشورهای اسلامی»
کتاب «حقوق اساسی کشورهای اسلامی» تالیف اسماعیل آجرلو از سوی انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شده است.

مطالعه نظام حقوق اساسی کشور‌های اسلامی موضوع اصلی این پژوهش است. میراث زمامداری در جهان اسلام مبتنی بر نظریه کلان امت اسلامی شکل گرفته و افق حاکمیت را در جوامع اسلامی مشخص کرده است. از سویی در دوران معاصر و با سیطره اقتضائات دولت مدرن،‌ کشور‌های اسلامی همگی براساس ساختار دولت ـ ملت،‌ به وجود آمده و استقلال یافته‌اند.

کتاب «حقوق اساسی کشورهای اسلامی» با شمارگان 300 نسخه در378 صفحه، به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شده است. 



 «مجازات» 
کتاب «مجازات» نوشته تالیف تام بروکس با ترجمه محمدعلی کاظم‌نظری به همت نشر میزان منتشر شده است.

این کتاب به ‌نظریه‌های مجازات و همچنین دلالت‌های گوناگون سیاست‌گذاری کمک می‌کند. نویسنده تاکید می‌کند که مجازات را به‌عنوان رویّه‌ای درک کنیم که مسبوق به‌نظریه است؛ بنابراین هر فصل به‌دلالت‌های عملی متفاوتی می‌پردازد. چهار نظریه‌ عمومی مجازات، سه نظریه‌ «پیوندی» و‌ مطالعات موردی مانند فلسفه‌ مجازات از‌ جمله مباحث این کتاب است.  

کتاب «مجازات» با شمارگان 500 نسخه در 432 صفحه، به بهای 30 هزار تومان از سوی انتشارات میزان منتشر شده است.