تاریخ انتشار: 9/26/2017 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 124
ارزیابی۴ کتاب روانشناسی و ۵ اثر قرآنی در کتاب سال دانشجویی

ارزیابی۴ کتاب روانشناسی و ۵ اثر قرآنی در کتاب سال دانشجوییهیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی در مرحله دوم، چهار کتاب روانشناسی و پنج عنوان کتاب از بخش مطالعات میان رشته‌ای قرآن‌کریم را به‌عنوان بخش جنبی ارزیابی می‌کنند.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)براساس نظر هیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی از گروه روانشناسی چهار کتاب «شناخت درمانی برای اختلال‌های شخصیت»،‌ «DMS-5 برای متخصصان بالینی و مشاوران»، «روانپزشکی روان پویا(گابارد)، گلمن گابارد» و «روانشناسی، دین و معنویت» به مرحله دوم داوری راه ‌یافتند.

همچنین علاوه بر این در بخش جنبی «مطالعات میان رشته‌ای قرآن‌کریم» کتاب‌های «درآمدی بر پیوستگی‌های شبکه‌ای سوره‌های قرآن‌کریم»، «ظریفت‌های پژوهش سبک زندگی از منظر آیات و روایات»، «جنسیت و زبان قرآن»، «دائره المعارف قرآن» و The role and the place of number forty in Koranic verses and in Islamic traditions در این مرحله دیده می‌شوند.     
«شناخت درمانی برای اختلالهای شخصیت» 
کتاب «شناخت درمانی برای اختلال‌های شخصیت» نوشته آرون‌بک با ترجمه مشترک داود کربلایی، محمد میگونی و علی‌اکبر فروغی از سوی انتشارات ارجمند به بازار کتاب عرضه شده است.
 
نویسندگان معتقدند که این کتاب نخستین اثر درباره «شناخت‌درمانی» است که به‌طور مفصل کاربرد رويکردی خاص را در بيماران مبتلابه اختلال شخصيت را تشریح کرده است. سنجش شناختی اين اختلال‌ها، اصول کلی کار با اين بيماران و تکنيک‌های اختصاصی و نيمرخ‌های شناختی هر اختلال به‌تفصيل از مباحث اصلی این کتاب به شمار می‌رود. روند درمان هر يک از اختلال‌ها نیز در فصل جداگانه‌ای طرح و برای هر يک از اختلال‌های شخصيت دورنمايی ارائه شده است.

«شناخت درمانی برای اختلال‌های شخصیت» با شمارگان یک‌‌هزار و 100 نسخه در  456 صفحه،  به بهای 30 هزار تومان به همت انتشارات ارجمند منتشر شده است.

 

«DMS-5 برای متخصصان بالینی و مشاوران» 
کتاب «DMS-5 برای متخصصان بالینی و مشاوران» نوشته استفانی دیلی با ترجمه مشترک سمیرا معصومیان و لیلی جمیل و مهری مرادی به همت انتشارات ابن‌سینا منتشر شده است.   
 
ویراست پنجم این کتاب سال 2013 از سوی انجمن روانپزشک آمریکا به چاپ رسید. تمرکز بر سودمندی بالینی و تلویحات عملی از‌جمله ویژگی‌های مطرح است. مطالعه این کتاب به مخاطب کمک می‌کند تا نسبت به DMS-5 و تغییرات و تحولات آن آگاهی پیدا کند.  
 
کتاب «DMS-5 برای متخصصان بالینی و مشاوران» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 468 صفحه، به بهای 35 هزار تومان به همت انتشارات ابن‌سینا منتشر شده است.

 

روانپزشکی روان‌پویا(گابارد)، گلمن گابارد
کتاب «روان‌پزشکی روان پویا(گابارد)، گلمن گابارد» نوشته گلن گابارد، با ترجمه مشترک فرهاد شاملو، فرهاد فرید حسینی، ندا فرزانه، محیا مجاهدی، گل‌مهر شاملو رضائی و با مقدمه‌ای از دکتر محمد صنعتی از سوی انتشارات ابن‌سینا منتشر شده است.  

ويراست پنجم روان‌پزشكی «روان‌پويا» برای متخصصان بالينی منتشر و با توجه به طبقه‌بندی‌‌های جديد DSM-5 كاملا اصلاح شده است. تمركز بر نيازها و پيچيدگی‌‌های خاص بيمار در این ویراست نیز حفظ شده  و مولف متن كتاب را بازسازی كرده است تا سودمندی آن به حداكثر برسد. اصول بنيادی و رويكردهای درمانی، رويكردهای پويا به اختلال‌های DSM-5 از مباحث اصلی این کتاب است.  
 
کتاب «روان‌پزشکی روان پویا(گابارد)، گلمن گابارد» با شمارگان یک‌‌هزار نسخه در 646 صفحه، به بهای 50 هزار تومان به همت انتشارات ابن‌سینا منتشر شده است.«روانشناسی، دین و معنویت»
کتاب «روان‌شناسی، دین و معنویت» نوشته جیمز ام. نلسون با ترجمه مشترک مسعود آذربایجانی و امیر قربانی به همت انتشارات پژوهشکده حوزه و دانشگاه منتشر شده است.

آدمی علاقه‌مند شناخت خود و جایگاهش در این جهان بوده و همواره درصدد پاسخ به بنیادی‌ترین پرسش‌های وجودی خود است؛ اینکه فلسفه وجودی او در این جهان چیست؟ معنا یا هدف زندگی‌اش چیست؟ چرا در این جهان محکوم به رنج است؟
این کتاب به دو نوع از مهم‌ترین روش‌های پاسخ افراد به این پرسش‌ها، یعنی دین و روان‌شناسی می‌پردازد. طی قرن گذشته، مبادله جالب توجهی از دیدگاه‌ها میان روان‌شناسان و اندیشمندان دینی درباره مسائل روزمره زندگی و معنای زندگی وجود داشته و اثر حاضر به دنبال فهم این گفت‌وگوی پیچیده و پیوسته در حال تغییر و نیز دخالت آن در شناخت ما از آدمی است.

«درآمدی بر روان‌شناسی، دین و معنویت»، «رویكردهای پدیدارشناختی به دین و معنویت»، «تحول انسان»، « دین، معنویت و سلامت جسمانی» و «روابط یاری‌رسان: مشاوره و رشد معنوی» از جمله مباحث این کتاب است.

کتاب «روانشناسی، دین و معنویت» با شمارگان یک‌هزار نسخه در یک‌هزار و 48 صفحه، به بهای 47 هزار تومان به همت انتشارات پژوهشکده حوزه و دانشگاه منتشر شده است.۵ اثر قرآنی در ترازوی داوری کتاب سال دانشجویی

«درآمدی بر پیوستگی‌های شبکه‌ای سوره‌های قرآن‌کریم»
کتاب «درآمدی بر پیوستگی‌های شبکه‌ای سوره‌های قرآن‌کریم(مطالعه موردی: سوره مبارکه ذاریات)»، تالیف روح‌اله داوری به همت انتشارات دانشگاه امام صادق‌(ع) به بازار کتاب عرضه شده است.

این کتاب براساس پژوهش دانشگاهی تدوین شده و محقق درصدد پاسخ‌گویی به این سوال اصلی است که با چه معیارهایی می‌توان پیوستگی‌های شبکه‌ای سوره‌های قرآن کریم را بررسی کرد و نتیجه این مطالعه بیانگر چه پیوستگی‌های شبکه‌ای در سوره مبارکه ذاریات است؟ پس از تبیین معنای تناسب، اهمّیت و انواع آن به معیارهای پیوستگی‌های شبکه‌ای سوره‌های قرآن کریم پرداخته شده است. این معیارها شامل تناسب مضمونی میان سُوَر همجوار، تناسب میان مجموعه‌ای از سُوَر، تناسب آغاز سوره با پایان سوره پیشین، تناسب دو سوره پیاپی در شروع یا پایان، نظائر آیات، سجع، سیاق، غرض مشترک، موضوع مشترک و واژگان کلیدی است.   
 
کتاب «درآمدی بر پیوستگی‌های شبکه‌ای سوره‌های قرآن‌کریم(مطالعه موردی: سوره مبارکه ذاریات)» با شمارگان یک‌‌هزار نسخه در 128 صفحه،  به بهای 6 هزار و 500  تومان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق‌(ع) منتشر شده است.«ظرفیتهای پژوهش سبک زندگی از منظر آیات و روایات» 
کتاب «ظرفیت‌های پژوهش سبک زندگی از منظر آیات و روایات» تالیف سیدمحمدتقی موسوی‌فر را انتشارات دانشگاه امام صادق‌(ع) به بازار نشر عرضه کرده است.  
  
درباره این کتاب که بر پایه پژوهش دانشگاهی منتشر شده می‌خوانیم: «سبک زندگی یکی از مباحث نوین و راهبردی عصر حاضر است. توصیف یا تجویز حالات و گفتارها و رفتارهای انسانی در همه ساحت‌های زندگی را سبک زندگی گویند. اینکه آیا اسلام در سبک زندگی بیانی دارد یا به‌طورکلی توانایی و ظرفیت ارائه سبک زندگی را دارد از چالشی‌ترین سوالات در این حوزه است. دین مبین اسلام آخرین دین الهی و کامل‌ترین برنامه تأمین‌کننده سعادت دنیا و آخرت بشر است. جهان‌بینی آن فرامکانی و فرازمانی یعنی جهان‌شمول و جاودانه است. از ارکان تأمین سعادت انسان برنامه‌ریزی برای امور روزمره و مسائل زندگی است. معارف اسلامی تمام ابعاد زندگی را شامل می‌شود و در یکایک این مسائل مبنا یا اصل یا راهکار عملی ارائه می‌دهد.»
 
کتاب «ظرفیت‌های پژوهش سبک زندگی از منظر آیات و روایات» با شمارگان یک‌ هزار نسخه در 236 صفحه، به بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق‌(ع) منتشر شده است.


 
 «جنسیت و زبان قرآن»
کتاب «جنسیت و زبان قرآن» نوشته مجید دهقان از سوی انتشارات دفتر تحقیقات زن و خانواده منتشر شده است. 

نویسنده به‌عنوان عضو هیات علمی و معاون پژوهش مرکز تحقیقات زن و خانواده در این کتاب به پرسش‌هایی مانند چرا زنان در اغلب خطابات الهی دیده نمی‌شوند و قرآن ساختاری مذکر به خود می‌گیرد؟

نگارنده معتقد است اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، آیا ناشی از اقتضائات ساختار زبان عربی و الگوی تحمیلی و گریزناپذیر آن است یا نشانه نادیده گرفتن زن، حاشیه‌نشینی و فرودستی او یا دست‌کم دارای پیامدهایی از این قبیل، به شمار می‌رود؟ پرسش‌هایی از این دست، با هر خاستگاهی، به دلیل مشغول ساختنِ اذهان ارزش پاسخگویی دارند و چه بسا در مسیر پژوهش فضاهایی جدید بر ما بگشایند و یافته‌هایی بر داشته‌هایمان بیافزایند.

کتاب «جنسیت و زبان قرآن» با شمارگان نسخه در 304 صفحه، به بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات دفتر تحقیقات زن و خانواده به بازار کتاب عرضه شده است.

 

«دائره‌المعارف قرآن»
سومین جلد کتاب «دائره‌المعارف قرآن» نوشته مشترک جین دمن مک‌اولیف و حسین خندق‌آبادی از سوی انتشارات «حکمت» به بازار نشر عرضه شده است.  

این کتاب شامل 420 مدخل کوتاه بلند در حوزه علوم مختلف قرآنی و بخش‌هایی چون اعلال قرآن، علوم خاص قرآنی، تاریخ ترجمه، چاپ تفسیر قرآن، نسبت قرآن و علوم‌های دیگر در حوزه تمدن است.

درباره قرآن، انبیاء و اقوام در قرآن، مفاهیم مشترک در بیان ادیان مختلف، مفاهیم فقهی و مفاهیم اخلاقی از‌جمله مداخل این مجلد است.  

کتاب «دائره‌المعارف قرآن» با شمارگان پنج هزار نسخه در 605 صفحه به بهای 55 هزار تومان از سوی انتشارات حکمت منتشر شده است.

  
The role and the place of number forty in Koranic verses and in Islamic traditions

The role and the place of number forty in Koranic verses and in Islamic traditions نوشته سعید قاضی‌پور با شمارگان یک‌هزار نسخه در 132 صفحه به بهای 13 هزار تومان از سوی انتشارات آرنا منتشر شده است.