تاریخ انتشار: 9/26/2017 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 125
داوری کتاب‌های مهندسی معماری، صنایع، برق، مدیریت و جغرافیا

داوری کتاب‌های مهندسی معماری، صنایع، برق، مدیریت و جغرافیابراساس رای هیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی از پنج شاخه مهندسی معماری و شهرسازی،‌ مهندسی صنایع،‌ مهندسی برق،‌ مدیریت و جغرافیا هشت عنوان کتاب به مرحله دوم داوری رسیدند.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) بنابر اعلام هیات داوران بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی کتاب‌های «طراحی سلف و ترانسفورماتور» در حوزه مهندسی برق، در حوزه مهندسی صنایع «تحقیق در عملیات: اصول و رویکردهای بهینه‌سازی»، در شاخه مدیریت «بررسی موارد خاص در مديريت مالی»، «آینده‌ ‌پژوهی: مفاهیم، روش‌ها، کاربردها» و «ماكروارگونومی‌(ارگونومی سازمانی تئوری روش‌ها و کاربرد‌ها)»، در بخش جغرافیا «سیاست‌های تامین مسکن» و «جغرافیای شهری» و «محرک توسعه شهری الزامات و رویکردها» و در شاخه معماری و شهرسازی «محرک توسعه شهری؛ الزامات و رویکردها» به مرحله دوم داوری راه یافتند.

شاخه مدیریت
«بررسی موارد خاص در مديريت مالی» 
کتاب «بررسی موارد خاص در مديريت مالی» نوشته مشترک امین منتظری، رضا یزدانی، میثم کاویانی، سیدفخرالدین فخرحسینی را انتشارات آرون منتشر کرده است.  

نویسندگان در تالیف این کتاب، علاوه بر رعایت سرفصل مصوب با رویکرد تجربی به سایر مباحثی که می‌تواند جز موارد خاص در حوزه مالی باشد، پرداخته‌اند. کتاب در 16 فصل تدوین شده و برای دانشجویان رشته‌های مالی، حسابداری، اقتصاد، بازرگانی و بانکداری کاربرد دارد.
    
کتاب «بررسی موارد خاص در مديريت مالی» با شمارگان یک‌هزار و 200 نسخه در 394 صفحه، به بهای 32 هزار تومان از سوی انتشارات آرون منتشر کرده است.  
 
«آینده‌پژوهی: مفاهیم، روش‌ها، کاربردها»
کتاب «آینده‌‌پژوهی: مفاهیم، روش‌ها، کاربردها» نوشته اميد احمدی به همت جهاد دانشگاهی  به بازار کتاب عرضه شده است.

کتاب در 6 فصل تدوین شده است. نخستین فصل کتاب کليات آينده‌پژوهی را تشریح کرده و در فصل دوم به مبانی معرفت‌شناسی آينده‌پژوهی پرداخته شده و به تشریح جهان‌شمولی درک زمان و آينده اشاره می‌‌‌شود. فصل سوم به فرآيند علمی آينده‌پژوهی اختصاص دارد. روش‌ها و ابزارهای آينده‌پژوهی و کاربردهای آينده‌پژوهی در حوزه مديريت در فصل چهارم و پنجم تشريح شده است. در فصل آخر نيز آينده‌پژوهی با استفاده از آموزه‌های اسلام بررسی شده است.  
       
کتاب «آينده‌پژوهی» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 216 صفحه،‌ به بهای 13 هزار تومان از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شده است.    
 
«ماكروارگونومی» 
کتاب «ماكروارگونومی‌(ارگونومی سازمانی تئوری روش‌ها و کاربرد‌ها)» نوشته هال.دابیلیوهندریک، برین. ام کلینر و با ترجمه احد خلجی از سوی انتشارات مهكامه منتشر شده است.

این کتاب یک مقطع زمانی مهم از توسعه و انتشار دانش در زیر شاخه نوین فاکتورهای انسانی یا ارگونومی است که به‌عنوان ماکروارگونومی شناخته می‌شود و به‌طور مقایسه‌ای و تفضیلی آن‌را ارائه می‌کند. ماکروارگونومی در ارتباط با تحلیل، طراحی و ارزشیابی سیستم‌های کار است.

«مروری کلی بر ماکروارگونومی»، «روش‌های ماکروارگونومی: ارزیابی ساختار سیستم کار»، «رویکرد ماکروارگونومی برای کاهش آسیب‌های مرتبط با کار»، «ماکروارگونومی در تغییرات مقیاس سازمانی» از‌ جمله مباحث این کتاب است.   

کتاب «ماكروارگونومی؛‌(ارگونومی سازمانی تئوری روش‌ها و کاربرد‌ها)» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 615 صفحه، به بهای 34 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات مهکامه به بازار کتاب عرضه شده است.
 
شاخه جغرافیا
«سیاست‌های تامین مسکن» 
کتاب «سیاست‌های تامین مسکن» نوشته علی قاسمی از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به بازار کتاب عرضه شده است.  

ميان عناصر عمده و کليدی تشکيل‌دهنده کانون‌های زيستی، مسکن به‌عنوان متعالی‌‌ترين و تکامل يافته‌ترين شکل کانون‌های زيستی چه به لحاظ کميت و وسعت و چه به لحاظ عملکرد است. امروزه مشکل مسکن و سرپناه امن و مطمئن در همه کشورهای پيشرفته دنيا وجود دارد اما اين مشکلات در کشورهای درحال توسعه به دلايل متعدد به‌صورت بحرانی درآمده است. نویسنده ابعاد گوناگون سياسی، اجتماعی و اقتصادی مقوله مسکن و اهميت آن در جامعه را بررسی کرده است.  
 
کتاب «سیاست‌های تامین مسکن» با شمارگان 500 نسخه در 390  صفحه، به بهای 18 هزار تومان از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به بازار کتاب عرضه شده است.   
 
«جغرافیای شهری» 
کتاب «جغرافیای شهری» نوشته تیم هال و هدر بارِت و با ترجمه حامد قادر مرزی به همت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به بازار کتاب عرضه شده است.

«جغرافیای شهری» در واقع حرکت به فراسوی تجارب شهری است. کتاب در این باره به بررسی فرایندهای شکل‌دهنده شهرها تمرکز دارد. در این کتاب، ایده‌های نظری به هم پیوند می‌خورد و اغلب آن‌ها با نمونه‌هایی از تجارب نویسندگان بیان می‌شود. هدف کتاب بررسی مسائل و موضوعات مهم و اساسی شهرها از دیدگاه جغرافیایی شهری است. ارتقاء سطح دانش و معلومات مخاطبان حوزه‌های شهری به‌ویژه دانشجویان، محققان، برنامه‌ریزان و مدیران شهری از اهداف دیگر کتاب است.

کتاب «جغرافیای شهری» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 368 صفحه، به بهای 12 هزار تومان از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شده است.

شاخه مهندسی معماری و شهرسازی 
«محرک توسعه شهری الزامات و رویکردها»
کتاب «محرک توسعه  شهری الزامات و رویکردها» نوشته امین ابراهیمی دهکردی، امین ابراهیمی دهکردی از سوی انتشارات دریچه نو منتشر شده است.  

یکی از سیاست‌های کارا در نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده طراحی پروژه‌های محرک توسعه با هدف تسریع فرایند تحول در این بافت‌ها بدون نیاز به هزینه کلان برای نوسازی همه ریز فضاهای موجود است.

برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های محرک توسعه یکی از راهبرد‌های به کار گرفته‌ شده برای فراهم کردن بسترهای لازم برای حضور ساکنان و مالکان است؛ به استناد تجارب و نتایج حاصل از اقدامات گذشته، این رویکرد از مهم‌ترین مباحث حوزه شهرسازی و توسعه پایدار در عصر کنونی است که رهیافتی جدید و مناسب به ‌سوی توسعه پایدار شهری را نوید می‌دهد.
 
کتاب «محرک توسعه  شهری الزامات و رویکردها» با شمارگان یک‌‌هزار نسخه در ۲۱۸ صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات دریچه‌نو منتشر شده است.

شاخه مهندسی برق
«طراحی سلف و ترانسفورماتور» 
کتاب «طراحی سلف و ترانسفورماتور» نوشته کوروش خلج‌منفرد و پیمان حقگویی از سوی انتشارات «پیدار» به بازار کتاب عرضه شده است.

مباحث در سه فصل شامل «مرور و یادآوری اصول الکترومغناطیس»، «طراحی سلف» و «طراحی ترانسفورماتورهای سوئیچینگ» تشریح شده است.  

آموزش طراحی انواع سلف‏‌های مبدل‏‌های سوئیچینگ، سلف‏‌های AC، سلف فیلتر ورودی و ترانسفورماتور فلای‏بک با روش‌‏های گوناگون و با مثال‌‏هایی کاربردی تشریح شده است.  

کتاب «طراحی سلف و ترانسفورماتور» با شمارگان 100 نسخه در 228 صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات «پیدار» به بازار نشر عرضه شده است.       

شاخه مهندسی صنایع  
«تحقیق در عملیات: اصول و رویکردهای بهینه‌سازی» 
 کتاب «تحقیق در عملیات: اصول و رویکردهای بهینه‌سازی» نوشته مسعود ربانی، سیدمحمدعلی خاتمی فیروزآبادی و معین سماک جلالی از سوی  انتشارات طاعتی به بازار کتاب عرضه شده است.  

«مروری بر مفاهیم بهینه‌‌سازی»، «برنامه‌ریزی خطی و روش سیمپلکس»، «دوگان و تحلیل حساسیت» «برنامه‌ریزی عدد صحیح»، «مسائل شبکه»، «شرایط بهینگی در شرایط مفید»، «بهینه‌سازی نامفید» «روش‌های جریمه‌ای و مانعی» هشت فصل این کتاب هستند.   

کتاب «تحقیق در عملیات: اصول و رویکردهای بهینه‌سازی» با شمارگان 600 نسخه در 472 صفحه، به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات طاعتی منتشر شده است.