تاریخ انتشار: 4/29/2018 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 2159
بیست‌و‌پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی فراخوان داد

بیست‌و‌پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی فراخوان دادفراخوان بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی و چهارمین دوره کتاب سال دانشجویان فارسی نویس از سوی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی اعلام شد.


 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، این دوره از جشنواره کتاب سال دانشجویی در سه بخش اصلی، ویژه و جنبی برگزار خواهد شد. علاقه مندان می توانند از 3 اردیبهشت ماه تا پایان تیرماه 1397 با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به آدرس www.isba.ir نسبت به ثبت نام الکترونیکی اقدام کنند.

مولفان و مترجمانی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که طی سال های 1395و 1396 آثار خود را به چاپ رسانده و در این مدت در یکی از دانشگاه‌ها یا حوزه‌های علمیه سراسر کشور در کلیه مقاطع تحصیلی اشتغال به تحصیل داشته باشند همچنین فارغ التحصیلان سال‌های 94 و 95 که حداکثر تا پایان سال 96 پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کرده‌اند می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

بخش اصلی این جشنواره در شش گروه اصلی علوم انسانی (شامل شاخه‌های دين و فلسفه، زبان و ادبيات، روان‌شناسي، حقوق و علوم سياسي، تاريخ، مديريت و اقتصاد، علوم اجتماعي، تربيت بدني و .......)، علوم پایه (شامل شاخه‌های فيزيك، شيمي، زيست شناسي، زمين شناسي، رياضي و...)، فنی و مهندسی (شامل شاخه‌های كامپيوتر، الكترونيك، عمران، مكانيك، صنايع و...)، کشاورزی و منابع طبیعی (شامل شاخه‌های منابع طبيعي: زراعت، صنايع چوب، باغباني و دامپروري و....)، علوم پزشکی و دامپزشکی (شامل شاخه‌های پزشكي، دندانپزشكي، دامپزشكي، پرستاري، مامايي و ...) و هنر و معماری (شامل شاخه‌های معماري، نقاشي، موسيقي، عكاسي و ....) است.

در بخش ویژه نیز آثار مرتبط با پنج موضوع حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی، اخلاق و محیط زیست، مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم، فرهنگ عمومی و آسیب‌های اجتماعی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پذیرفته می‌شوند.

همچنین بخش جنبی این جشنواره به دو موضوع نگارستان کتاب و ایده‌های برتر دانشجویی در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اختصاص دارد که در بخش «نگارستان کتاب» به عکس، نماهنگ، فیلم‌های کوتاه صدثانیه‌ای، نمایشنامه، فیلمنامه و پویانمایی مرتبط با کتاب و کتابخوانی اختصاص دارد. در بخش ایده‌های برتر دانشجویی نیز علاقه‌مندان می‌توانند طرح‌ها و ایده‌های خود درزمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و... مرتبط با کتاب و کتابخوانی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

در این دوره جشنواره، برای چهارمین بار، آثار تولید شده به زبان و خط فارسی توسط دانشجویان دیگر کشورها نیز پذیرفته و داوری می‌شود. 

افراد واجد شرایط پس از ثبت نام و تکمیل فرم الکترونیکی می‌بایست دو نسخه از اثر خود را به دبیرخانه این جشنواره به آدرس تهران، خیابان انقلاب، خیابان فخررازی، خیابان ژاندارمری شرقی، پلاک 72، سازمان انتشارات جهاددانشگاهی ارسال کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 66952727و 66971184 تماس حاصل کنند.

کتاب‌های الکترونیکی که برای جشنواره ارسال می‌شود باید دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برچسب هولوگرام مربوطه باشند.

لازم به ذکر است، آثار مربوط به بخش نگارستان کتاب و ایده های برتر نیز باید از طریق پیام رسان سروش و تلگرام به شماره 09304081229 به نام سازمان انتشارات یا دبیرخانه دائمی کتاب و پایان نامه سال دانشجویی ارسال شود، ضمن اینکه در بخش جنبی تنها افرادی می‌توانند شرکت کنند که در حال حاضر دانشجو یا طلبه باشند. ضمنا مشخصات ارسال کننده آثار نیز باید در هنگام ارسال از طریق پیام رسان سروش در کنار اثر درج شود.

گفتنی است، مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره هر سال آبان‌ماه همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.