تاریخ انتشار: 6/2/2018 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 2164
آغاز داوری دومین جایزه کتاب سال استان یزد

آغاز داوری دومین جایزه کتاب سال استان یزدحوتی‌نژاد با اشاره به ارسال 440 به دبیر‌خانه جایزه کتاب سال استان یزد، از برگزاری سالانه این جایزه در تاریخ 14 تیر‌ماه؛ مصادف با روز قلم خبر داد.


سید‌خلف حوتی‌نژاد؛ معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره برگزاری جایزه کتاب سال این استان بیان کرد: دومین دوره کتاب سال یزد با عنوان جایزه شهید صدوقی سال جاری برگزار می‌شود.
 
به گفته وی شناسایی و معرفی آثار برتر، ایجاد زمینه‌های لازم برای اعتلای دانش و فرهنگ مکتوب، توجه به هویت فرهنگی و حمایت از پدید‌آورندگان برای معرفی و توسعه شهر یزد به‌عنوان میراث جهانی، حمایت از ناشران و تلاش‌گران عرصه کتاب بومی از‌جمله اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی است.

 مشارکت خانه کتاب مزیت جایزه کتاب سال یزد است
حوتی‌نژاد با اشاره به حامیان برگزاری دومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد افزود: دومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد از سوی خانه فرهنگ صدوقی و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و موسسه خانه کتاب ایران و دیگر نهاد‌ها برگزار می‌شود.  
   
وی ادامه داد: «خانه فرهنگ صدوقی» به‌عنوان یک موسسه فرهنگی و نهاد غیر‌دولتی دومین سال پیاپی است که در حوزه اجرا در برگزاری جایزه کتاب سال استان یزد حمایت می‌کند. امیدواریم با مشارکت این موسسه شاهد برگزاری سالانه این جایزه باشیم.
 
 معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: در‌حالی‌که قرار بود جایزه کتاب سال استان یزد دو سالانه و با محوریت منابع یزد‌پژوهی و یزد‌شناسی برگزار شود اما بعد از رایزنی مقرر شد تا جایزه سالانه برگزار شود، بنابراین دبیر‌خانه آثار ناشران و نویسندگان ساکن استان و یزدی‌های ساکن دیگر شهر‌های ایران و حتی خارج از کشور را بررسی می‌کند.  
 
حوتی‌نژاد افزود: دومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد 11 گروه اصلی و یک گروه ویژه منابع یزد‌شناسی دارد و براساس قوانین کتاب سال جمهوری اسلامی ایران فراخوان این رویداد فرهنگی اوایل سال 96 منتشر شد. انتخاب ناشر برگزیده سال از استان نیز از دیگر بخش‌های این جایزه است. مقرر شده همچنین تا هر سال یک بخش ویژه به کتاب سال افزوده شود.
 
وی درباره آمار ارسال اثر به دبیر‌خانه دومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد بیان کرد: 440 عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف به دبیر‌خانه ارسال و عنوان‌بندی شده است. شروطی مانند بازه زمانی انتشار کتاب در فراخوان قید شده که فقط آثار منتشر شده از اسفند 94 تا خرداد 97 را شامل می‌شود. البته در فراخوان ذکر شده که کتاب‌های غیردرسی در این جایزه بررسی نمی‌شوند.
 
حوتی‌نژاد با اشاره به داوری جایزه افزود: داوری جایزه کتاب سال یزد با همکاری موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود. بهره‌گیری از نظرات داوران بیرون از استان و استفاده از تجربیات کتاب جمهوری اسلامی ایران، از‌جمله مزیت‌های مشارکت موسسه خانه کتاب در برگزاری این جایزه است. داوری نهایی بر عهده موسسه خانه کتاب است.
 
این مقام مسئول در استان یزد درباره جوایز این دوره از جشنواره بیان کرد: هر یک از 12 گروه یک برگزیده انتخاب می‌شود که سه سکه بهار آزادی به هر یک اهدا می‌شود. همچنین  پنج نویسنده شایسته تقدیر نیز از 12 گروه، یک سکه در نظر گرفته شده است.  
 
حو‌تی‌نژاد افزود: آیین اختتامیه دومین دوره جایزه کتاب سال 14 تیر‌ماه همزمان با روز قلم و با فاصله کمی از سالروز شهادت آیت‌الله صدوقی برگزار می‌شود. جایزه کتاب سال یزد به نام این شهید نام‌گذاری شده بنابراین آیین اختتامیه هر سال در چنین روزی برگزار خواهد شد.
 
معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: کتاب و کتابخوانی از مهم‌ترین موضوعات است و با توجه به دغدغه مسئولان پرداختن به این موضوع ضروری است. تلاش داریم تا وزیر و معاون فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه حضور داشته باشند.

فعالیت 39 کتابفروشی در یزد  
وی درباره فعالیت ناشران در استان یزد گفت: استان یزد 93 ناشر دارد از این تعداد بیش از40 ناشر فعال هستند و هر سال در نمایشگاه استانی یزد 20 تا 25 غرفه به ناشران استانی اختصاص دارد.
 
به گفته وی، فعالیت ناشران جوان در مقایسه با ناشران قدیمی با توجه رویکردشان به تولید آثار براساس نیاز بازار، کیفی‌تر است.