تاریخ انتشار: 11/20/2018 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 2177
همزمان با هفته کتاب

همزمان با هفته کتاببرگزیدگان جشنواره ملی کتاب و کاریکاتور معرفی شدند


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران ‌(ایبنا)آئین اختتامیه جشنواره ملی کارتون و کاریکاتور با موضوع کتاب (26 آبانماه) با حضور نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری تهران، علی‌اصغر کاراندیش، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری،عضو هیات مدیره موسسه خانه کتاب، حجت‌الاسلام محمود دعایی، محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای اسلامی شهر تهران، کامبیز درمبخش، جواد علیزاده، احمد عربانی و محسن سلیمانی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب ضمن قدردانی از دست­اندرکاران این جشنواره گفت: خانه کتاب از ابتدای سال جاری به‌مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برنامه‌های مختلفی را همسو با سیاست‌های مصرح وزارتخانه و معاونت امور فرهنگی پیشی‌بینی کرده که جملگی آنها به یاری خدا تا پایان سال جاری برگزار و اجرایی خواهد شد. یکی از این برنامه‌ها، برگزاری «مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب» است که جناب آقای هادی حیدری، دبیری آن را به عهده داشت و از اول قرار بود آیین پایانی آن را، همزمان با هفته کتاب که در واقع به‌نوعی جشن کتاب است، برگزار کنیم. کارتون‌ها و کاریکاتورها، با آوردن لبخند حاکی از عمق معنا بر لب مخاطب، حال خوش معنوی را در روح و جان او ایجاد می‌کنند. این دقیقا در راستای شعار محوری هفته کتاب امسال یعنی «حال خوش خواندن» است.

در ادامه این مراسم با حضور شخصیت‌های حاضر در مراسم از سال‌ها فعالیت و تلاش جواد علیزاده، پیشکسوت کاریکاتور تقدیر و قدردانی شد.

آخرین سخنران این نشست هادی حیدری، دبیر جشنواره بود که در صحبت‌های خود گفت: کارتون و کاریکاتور هنر گفت‌وگوست. هنر پیوند فرهنگ‌ها و زبان‌هاست. هنر انتقال ظریف اندیشه برای گشودن پنجره ارتباط است. کاریکاتوریست‌ها، این هنرمندان بی‌ادعا و صادق همواره در تلاشند تا از رهگذر نقد دلسوزانه جهت اصلاح امور راهی به ذهن و جان مخاطب باز کنند تا از رهگذر این مفاهمه، جهانی بهتر و قابل‌ تحمل‌تر بسازند. اندیشه برگزاری مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بهار امسال به پیشنهاد مدیرعامل خانه‌کتاب شکل گرفت. با حمایت و پشتیبانی وی و طی جلسات برنامه‌ریزی فراخوان این مسابقه در ماه مرداد منتشر شد و با یک مرحله تمدید دهم مهرماه به عنوان پایان مهلت ارسال آثار اعلام شد.

حیدری با اشاره به استقبال از این جشنواره گفت: پس از گذشت مدت کمی از انتشار فراخوان با استقبال قابل توجهی از سوی علاقه‌مندان در سراسر کشور مواجه شدیم. 184 هنرمند از سراسر ایران طرح‌های خود را ارسال کردند و در مجموع 393 اثر کارتون به دبیرخانه اولین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب رسیده و ثبت شد. با پایان یافتن مهلت ارسال آثار جلسه داوری با حضور داوران برگزار شد و پس از بررسی موشکافانه از میان هنرمندان شرکت‌کننده آثار 38 هنرمند و در مجموع 58 کارتون به مرحله دوم راه یافت و از آن میان آثار 3 هنرمند حایز رتبه‌های اول تا سوم شدند. و سه هنرمند نیز شایسته تقدیر شناخته شدند. در کنار آثار راه‌یافته به مرحله دوم مسابقه موسسه خانه‌کتاب نیز وجود 40 کارتون خارج از بخش مسابقه از برخی کارتونیست‌های فعال ایرانی خریداری کرده که همگی در کتاب جشنواره منتشر شدند.

در ادامه از نفرات زیر به عنوان برگزیدگان دوره اول مسابقه ملی کتاب و کاریکاتور تجلیل شد:
نفر اول: مهناز یزدانی از اصفهان
نفر دوم: مهدی عزیزی از گرگان
نفر سوم: مجتبی حیدرپناه از آباده
 
همچنین نفر اول تا سوم این جشنواره که شایسته تقدیر معرفی شدند به شرح زیر است:
نفر اول: جابر اسدی از تبریز
نفر دوم: محمد افلاک از کرج
نفر سوم: مرجان جعفرپور از شهرکرد

در پایان این مراسم از کتاب «کاریکتاب» رونمایی شد. این کتاب شامل تمامی آثاری است که از طرف هیات داوران این مسابقه برای نمایش و انتشار در این نمایشگاه انتخاب شده‌اند. همچنین با حضور چهره‌های حاضر بعد از مراسم اختتامیه، گالری این کاریکاتورها افتتاح شد.