تاریخ انتشار: 2/12/2019 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 2185
«آینه دوران» منتشر شد

«آینه دوران» منتشر شدکتاب «آینه دوران؛ گزارش سی‌و‌شش دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دو جلد از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.


 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) كتاب «آینه دوران» كارنامه۳۶ دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران و نمودار آثار برتر كشور در گذر چهل سال انقلاب اسلامی ایران از سوی موسسه خانه كتاب راهی بازار نشر شد.

كتاب «آینه دوران؛ گزارش سی‌و‌شش دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران» در دو دفتر منتشر شده است؛ دفتر اول شامل دوره‌های یكم تا بیستم و دفتر دوم شامل دوره‌های بیست‌و‌یكم تا سی‌و‌ششم را در بر می‌گیرد. هر فصل كتاب «آینه دوران» شامل جدول آماری آثار داوری شده، فهرست اجمالی آثار برگزیده، معرفی آثار برگزیده و پدیدآورندگان آن‌ها، فهرست اجمالی آثار شایسته تقدیر و فهرست داوران است.

در مقدمه این كتاب به قلم نیكنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه كتاب، آمده است: «آینه دوران كارنامه سی‌و‌شش دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران و نمودار آثار برتر كشور در طول  چهل سال انقلاب اسلامی است.

در این ادوار در مجموع ۳۰۰ هزار و ۸۰۴ عنوان كتاب مورد بررسی و ارزیابی داوران قرار گرفته است. البته در برخی از دوره‌ها بنابر سیاست‌ها و تصمیم‌های اتخاذ شده فقط كتاب‌هایی ارزیابی شده‌اند كه از طریق فراخوان به دبیرخانه رسیده‌اند و دلیل افت محسوس كتاب‌های داوری شده در برخی از ادوار همین مساله است.

جایزه كتاب سال در ۳۶ دوره فعالیت خود، چنانچه از دوره‌های چهاردهم تا سی‌وششم نمایان است، با بسیاری از استادان برجسته دانشگاه و حوزه همكاری داشته و از نظر و دیدگاه آنان بهره جسته كه شاید بتوان این جایزه را به نوعی نماد وحدت حوزه و دانشگاه دانست.»

براساس اطلاعات این كتاب، بیشترین آثار داوری شده به دوره بیست‌و‌نهم اختصاص دارد كه ۲۶هزار و ۴۷۷عنوان كتاب مورد ارزیابی قرار گرفته است. پس از این دوره، بیشترین آثار داوری مربوط به دوره‌های سی‌ام با ۲۵ هزار و ۴۹۰ اثر و دوره سی دوم با ۲۳هزار و ۷۲۱ اثر است. كمترین آثار داوری شده با هزار و ۳۱۶ عنوان به دوره دوم اختصاص دارد. پیش از آن، در دوره‌های ششم، هزار و ۳۱۷ و دوره هفتم با هزار و ۴۹۰ اثر، كمترین آثار،  مورد داوری قرار گرفته است.   

همچنین، در ۳۶ دوره جایزه كتاب سال در مجموع ۶۴۵ اثر برگزیده شده اند. بیشترین آثار برگزیده با ۳۳ عنوان به دوره بیست و هفتم اختصاص دارد. پس از آن نیز بیشترین آثار برگزیده به ترتیب با ۳۰ و۲۹ عنوان به دوره های هشتم و به‌طور مشترک دوازدهم و بیست و پنجم اختصاص دارد. كمترین آثار برگزیده نیز به ترتیب با ۵،۴و۸ اثر به ترتیب به دوره‌های سی ام، سی و یكم و سی و دوم اختصاص دارد.

همچنین در دوره‌های مختلف جایزه كتاب سال جمعا ۱۰۰۴ اثر از سوی داوران، شایسته تقدیر شناخته شده است. طبق اسناد موجود از جایزه كتاب سال، داوران از دوره اول تا پنجم و نیز در دوره دهم كتابی را به عنوان شایسته‌تقدیر انتخاب نكرده‌اند؛ اما بیشترین آثار شایسته تقدیر با ۴۹ اثر به دوره بیست‌و‌نهم اختصاص دارد. پس از آن نیز به ترتیب دوره های بیست و هفتم و بیست‌و‌هشتم با ۴۸ و۴۴ اثر بیشترین آثار شایسته‌تقدیر انتخاب شده‌اند. كمترین آثار شایسته‌تقدیر نیز-بدون لحاظ دوره‌های اول تا پنجم و نیز دهم- به ترتیب با ۱۳،۱۱ و۱۶ اثر به دوره‌های ششم، یازدهم و هفتم اختصاص دارد.   

مجموعه دو جلدی «آینه دوران؛ گزارش سی‌و‌شش دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران» با شمارگان ۵۰۰ نسخه به بهای ۱۵۰هزار تومان از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شد.