تاریخ انتشار: 1/18/2016 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 22
رونمایی از پوستر سی‌ و سومین دوره جایزه کتاب سال

رونمایی از پوستر سی‌ و سومین دوره جایزه کتاب سالرونمایی از پوستر سی‌ و سومین دوره جایزه کتاب سال


به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب ، پوستر سی و سومین دوره کتاب سال 27 دی ماه با  حضورآقايان مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل خانه کتاب، حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر علمی سی و سومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی و افشین داور پناه، معاون فرهنگی خانه کتاب در سرای اهل قلم رونمایی شد.

دبیر علمی سی و سومین دوره کتاب سال با بیان اینکه حدود ده روز آینده  ارزیابی نهایی آثار به پایان می رسد، گفت: از میان حدود 5 هزار آثار ارسالی، 250 عنوان کتاب به مرحله اول داوری و از این تعداد218 عنوان  به مرحله  نهایی داوری سی و سومین دوره کتاب سال  راه یافتند. 

در ادامه، مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل خانه کتاب گفت: طبق برنامه ریزهای سال گذشته تصمیم بر این بود که سبک جدیدی در روند اجرایی و علمی جشنواره و جایزه کتاب سال داشته باشیم. به طوری که سیستم الکترونیکی داوری برای اولین بار  توانست سرعت و دقت بیشتری را  در بررسی آثار رسیده  در جایزه کتاب سال به همراه داشته باشد.

مدیر عامل خانه کتاب ادامه داد: الکترونیکی  شدن جشنواره ها کمک کرد تا ظرفیت‌ها و امکانات بهتری فراهم شود. به طور مثال سال‌های پیش به دلیل مرکزیت جشنواره در تهران، از حضور داوران شهرستانی بی بهره بودیم اما امسال با الکترونیکی شدن جشنواره، دایره داوران گسترش یافت و توانستیم از حضور داوران شهرستانی نیز بهره‌مند شویم  و شفاف سازی روند داروی از ابتدا تا انتها از دیگر نکات مثبت الکترونیکی شدن است.

مدیرعامل خانه کتاب عنوان کرد: بعد از اتمام سی و سومین جایزه کتاب سال، فراخوان سی و چهارمین دوره آن را اعلام می‌کنیم.

جلیسه گفت: جایزه کتاب سال آیینه تمام‌نمای عمق آثاری است که در یک ساله اخیر در سطح کشور منتشر شده‌اند. این جایزه یکی از مهمترین رویدادهای کتاب در ایران و جهان است .

در ادامه، افشین داور پناه، معاون فرهنگی خانه کتاب به پوستر سی و سومین دوره جایزه کتاب سال اشاره کرد و گفت: ساعد مشکی این پوستر را طراحی کرده است. در فرهنگ ایران درخت سرو نماد جاودانگی و تدام حیات است.  به خاطر اهمیت پرداختن به موضوع کتاب از این نماد در طراحی کتاب سال استفاده شده است.

داور پناه با بیان اینکه استمرار و تداوم یک رویداد همیشه نشان دهنده استمرار حیات آن موضوع در جامعه است، گفت: سی و دو دوره از جایزه کتاب سال با همت و تلاش متولیان امر برگزار شد. این امر نشان دهنده اهمیت علاقمندان به کتاب است که سعی کردند این رویداد را زنده نگه دارند.

وی ادامه داد: کتاب سال به معنای مراسم، جشنواره یا مسابقه ای برای رقابت کتاب ها نیست بلکه نمادی برای علاقمندان به فرهنگ و تداوم ادامه حیات  کتاب در جامعه است.

داور پناه در پایان به اهمیت و کارکرد  برگزاری مراسم، جشنواره ها و... در حوزه های فرهنگی اشاره کرد و گفت: برگزاری مراسم مرتبط با کتاب باید افزایش پیدا کند چرا که این برنامه ها بهانه ای برای پرداختن به مقوله کتاب است تا کتاب  در محوریت و مرکزیت دغدغه های فرهنگی قرار بگیرد.