تاریخ انتشار: 2/1/2016 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 30
کتاب‌هایی که در حوزه‌های پزشکی و دامپزشکی به مرحله دوم داوری کتاب سال راه یافتند

کتاب‌هایی که در حوزه‌های پزشکی و دامپزشکی به مرحله دوم داوری کتاب سال راه یافتندکتاب‌هایی که در حوزه‌های پزشکی و دامپزشکی به مرحله دوم داوری کتاب سال راه یافتند


به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)- 125 عنوان کتاب در بخش پزشکی به دبیرخانه سی‌و‌سومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ارسال شد که در نهایت 13 عنوان کتاب به مرحله دوم داوری این دوره از جایزه کتاب سال راه ‌یافتند.

در گروه «دامپزشکی» نیز هفت اثر در مرحله نخست داوری سی و سومین جایزه کتاب سال بررسی شدند که از این تعداد دو عنوان کتاب به مرحله دوم داوری رسیدند. 

کتاب‌های پزشکی راه‌یافته به مرحله دوم داوری سی و سومین دوره جایزه کتاب سال

• «سلامت در جمهوری اسلامی ایران (دو جلدی)» علیرضا مرندی، محمدباقر لاریجانی، فریدون عزیزی و حمیدرضا جمشیدی

در این کتاب به مهم‌ترین اقدامات در حوزه سلامت از جمله چالش‌‌ها و افق‌های آینده در زمینه حل این چالش‌ها و به حیطه‌های مسئولیت گروه پزشکی مانند آموزش، پژوهش، ارائه خدمات و برخی از مسائل مرتبط از جمله اخلاق پزشکی و تاریخ پزشکی اشاره شده است. ویرایش نخست این کتاب در سال 1375 به چاپ رسید و پس از بازبینی و به‌روزرسانی آنچه که در حدود 35 سال در حوزه سلامت در جمهوری اسلامی ایران انجام شده، به چاپ دوم رسیده است.
• «مرجع اپیدمیولوژی بیماری‌‌های شایع ایران (سه جلدی)» شورای نویسندگان به سرپرستی پروین یاوری

این کتاب شامل موضوعاتی مانند بيماری‌های واگير، بیماری‌های غیرواگیر و سرطان‌ها است. نخستین جلد این مجموعه در 35 فصل به قلم 68 متخصص، جلد دوم با 52 فصل از سوی 46 متخصص و جلد سوم در 35 فصل به همت 41 نویسنده پژوهشگر به نگارش درآمده است. اين اثر از سوی انجمن علمی اپيدميولوژيست‌های ايران توصيه شده و از منابع رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است.

 


• «سلول‌های بنیادی و احیاء بافت» سهیلا رهگذر، کامران قائدی و جمعی از نویسندگان

این کتاب با شمارگان یک‌هزار نسخه در 432 صفحه به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه اصفهان به زیور طبع آراسته شده است. ياخته‌های بنيادی و مصارف درمانی موضوع اصلی این کتاب است.
• «فرهنگ اصطلاحات طب سنتی ایران» میثم شیرزاد، مینا چراغی نیرومند، شهرزاد ایران‌نژاد، محمدرضا شمس اردکانی

موضوع اصلی این کتاب طب سنتی و معرفی اصطلاحات و تعبیرهای رایج در این حوزه از علم است. کتاب حاضر در 504 صفحه به بهای 62 هزار و 500 تومان از سوی مرکز تحقیقات طب سنتی و مفردات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است. 


 

• «تندرستی و مهارت‌های سالم زیستن با طب سنتی» عادل حقیقی

این اثر به قلم دکتر عادل حقیقی، رئیس مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور و عضو انجمن علمی طب سنتی ایران تدوین و در 566 صفحه از سوی انتشارات چوگان راهی بازار نشر شده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «در عصر حاضر، متولیان علوم‌پزشکی در کل دنیا به این باور رسیده‌اند که جایگاه درمان‌های گیاهی در طب سنتی و مکمل انکار‌ناپذیر است. طب سنتی یک مکتب درمانی با بیش از هفت‌هزار سال قدمت در کشور ماست و طب اسلامی اشتراکاتی با این طب دارد، اما نگرشش متفاوت است.»

 


• «اکسیر اعظم، علاج کلی امراض (5 جلدی)» حکیم محمد اعظم‌خان و رشید تفقد

حکیم محمد اعظم خان، نویسنده کتاب «اکسیر اعظم» در پنج جلد به مباحث «علاج کلی امراض، بیماری‌های سر، بیماری‌های چشم، بیماری گوش، بیماری بینی»، «علاج کلی امراض، امراض لبان و امراض دهان، امراض زبان و امراض دندان و لثه، امراض حلق و امراض مری، امراض ریه و سینه، امراض قلب، امراض پستان، امراض معده»، «علاج کلی امراض، امراض کبد، امراض طحال، امراض زهره، امراض روده، امراض کلیه، امراض مثانه»، «علاج کلی امراض، امراض اندام تناسل مردان، امراض رحم، امراض کمر و مفاصل، تب‌ها» و «علاج کلی امراض، اورام و بثور، امراض جلد، امراض متفرقه، جراحات و شکسته‌بندی، سموم» پرداخته است.

انتشارات چوگان این کتاب را در 3270 صفحه به بهای 14 هزار تومان منتشر کرده است.
• «اولین درسنامه بيهوشی و مراقبت‌های ويژه مغز و اعصاب» زاهد حسين‌خان و  دكتر شهرام صمدی

زاهد حسين‌خان و  دكتر شهرام صمدی، نویسندگان این کتاب از استادان گروه بيهوشی مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) هستند. پروفسور فينگان، استاد و رئيس بخش بيهوشی دانشگاه آلبرتا مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است. این اثر در 434 صفحه به زبان فارسی از سوی انتشارات دانشگاه علوم پزشكی تهران منتشر شده است.
 
اين كتاب با نگرش فراگير به حوزه نوروآناتومی، نوروفيزيولوژی، نوروفارماكولوژی، مانيتورينگ عصبی، مراقبت‌های ويژه عصبی و مراقبت‌های پيرامون عمل جراحی از بيماران نوروسرجری بزرگسالان، كودكان و نوزادان، با رويكرد آموزشی برای دستياران رشته بيهوشی، فلوشيپ‌های بيهوشی مغز و اعصاب و مراقبت‌های ويژه، دستياران رشته‌های جراحی اعصاب و طب اورژانس و ساير رشته‌های مرتبط تالیف شده است.

 


• «راهنمای پزشکی قانونی و تحقیقات رایانه‌ای» ترجمه وحید خطیبی بردسیری، بهروز صادقی، بهروز صادقی، فرزاد حسین‌زاده پیرغیبی و منیره اسفندیاری

کتاب حاضر در 15 فصل از سوی انتشارات «ارسطو» منتشر شده است. پزشکی قانونی و تحقیقات رایانه‌ای به‌عنوان یک شغل، آشنایی با تحقیقات کامپیوتری،‌ پردازش صحنه‌های وقوع جرم و جنایت، ابزار‌های موجود در زمینه پزشکی‌قانونی رایانه‌ای و تحقیقات درباره‌ نامه‌‌های الکترونیکی برخی از فصل‌های کتاب را شامل می‌شوند.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:‌ «‌امروزه با رشد فزاینده فضای مجازی و امکانات فراهم شده توسط شبکه‌های اینترنتی، باید گفت جوامع بشری هرچند از مزایای گوناگون و منحصر‌ به‌‌فردی برخور‌دار شده‌اند، اما از طرفی همین ارائه تسهیلات و امکانات در مواردی می‌تواند فضایی را برای مجرمین این حوزه فراهم نماید تا با سوء استفاده از نا‌آگاهی افراد جامعه،‌ به اهداف شوم خود دست یابند، به‌طوریکه براساس آمار رسمی،‌ رشد جرایم رایانه‌ای و به‌ویژه جرایم مرتبط با فضای مجازی در کشور عزیزمان ایران، نسبت به دیگر انواع جرایم،‌ قابل ملاحظه و چشمگیر است.»