تاریخ انتشار: 11/14/2016 12:00:00 AM
شناسه مطلب: 68
برگزیدگان کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» معرفی شدند/ «پروانه‌ای روی شانه» بهنام ناصح برتر شد

برگزیدگان کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» معرفی شدند/ «پروانه‌ای روی شانه» بهنام ناصح برتر شدبرگزیدگان دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» معرفی شدند.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،اختتامیه دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» یکشنبه 23 آبان ماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

انتخاب بهترین اثر با موضوع معلول، معلولیت و توانمندسازی افراد دارای معلولیت؛ ایجاد فضای مناسب رقابتی میان نویسندگان، محققان و مولفان؛ ایجاد انگیزه و تقدیر از نویسندگان، محققان و مولفان؛ ارتقای سطح فرهنگ عمومی و تغییر نگرش آحاد جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت؛ آشنایی مخاطبان با توانایی‌های بالقوه و بالفعل معلولین در حوزه فرهنگی؛ بررسی و رفع معضلات و مشکلات فرهنگی و اجتماعی گروه هدف؛ نشر فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه و تجلیل از نویسندگان، محققان و مولفان به‌ویژه دارای معلولیت از اصلی‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره بود.

در این مراسم از دکتر غلامرضا امیر‌خانی با اهداء لوح تجلیل شد. وی نیز در جملاتی کوتاه به امکانات کتابخانه ملی برای نابینایان اشاره کرد.  

همچنین در این آیین از برگزیدگان و شایستگان تقدیر این جشنواره با اهداء لوح و تندیس تجلیل شد.

برگزیدگان برتر هیات داوران 
گروه تربیت بدنی: کتاب «جامع ورزش معلولین» نوشته مشترک یحیی سخنگویی، فریبا محمدیان،‌ مهین فرهادی‌زاد و زهره افشارمند  

گروه داستان: کتاب «پروانه‌ای روی شانه‌» نوشته بهنام ناصح را به‌عنوان آثار برگزیده اعلام کردند.
 
شایستگان تقدیر این دوره از جشنواره
گروه کلیات: مجموعه دو جلدی «دایره‌المعارف نوابغ و مشاهیر معلول ایران و جهان» نوشته علی ملک‌پور

گروه روانشناسی: کتاب «روانشناسی رشد در گستره زندگی» ترجمه پرویز شریفی درآمدی و محمد‌رضا شاهی

گروه معماری: کتاب «راهنمای کاربردی ضوابط و مقررات شهر‌سازی و معماری برای افراد معلول جسمی برای افراد معلول جسمی» نوشته مشترک ندا رفیع‌‌زاده، شعله نوذری،‌ مسعود قاسم‌زاده و مهدی ماندگار

گروه داستان ترجمه (کودک): کتاب «اعجوبه» ترجمه فرح بهبهانی

گروه داستان ترجمه (نوجوان): کتاب «بیرون از ذهن من» ترجمه آنیتا یار‌محمدی

گروه داستان کودک (تالیف): مجموعه دوجلدی «ماه‌نوش و صورتک‌های آسمانی»

همچنین هانیه عرب،‌ رباب فتوحی،‌ رضا ایلخانی،‌ یحی توکلی، شکوفه شاهپری، غلامرضا زرین کفشان و علی نوری برگزیدگان معلول این دوره از جشنواره سه سالانه انتخاب بهترین کتاب معلول، معلولیت و توانمند‌سازی بودند.

عنوان برتر در بخش ناشران نیز به «انجمن باور»،‌ «بامداد کتاب»،‌ «پیدایش»،‌ «نظری»،‌ «آوای کلار» و «حتمی» رسید.

دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» به کوشش انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران با همکاری معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، موسسه خانه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی هنری آوای معلولان دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» برگزار شد.